Programul activităților - Ziua Națională a României – Sărbătorirea Centenarului Marii Uniri

 

 

Sâmbătă,1 Decembrie

Piața Independenței

Ora 9.50 – Întâlnirea oficialităților civile și militare. Participă de asemenea reprezentanți ai clerului, ai serviciilor publice deconcentrate, ai partidelor politice, ai agenților economici, ai mass-mediei, cetățeni.

Ora 10.00–10.10 – Ceremonialul militar și religios: Semnalul Trompetului, Marșul de întâmpinare, Prezentarea onorului, salutul Drapelului de Luptă și trecerea în revistă a gărzii de onoare, Intonarea Imnului Național al României. Serviciul religios oficiat de soborul de preoţi.

Ora 10.10–10.15 – Rostirea alocuțiunii referitoare la sărbătorirea Zilei Naționale a României: Prefectul Județului Brăila - George Adrian Paladi

Ora 10.15–10.20 – Deplasarea oficialităților și a celorlalți participanți la locul de primire a a defilării militare. Realizarea dispozitivului de defilare.

Ora 10.20 –10.35 – Defilarea blocului de paradă si defilarea Muzicii Militare

Ora 10.35–10.45 – Depuneri de buchete de flori cu însemnele naţionale (panglică tricolor, aranjament floral în culorile drapelului României) la monumentul eroinei Ecaterina Teodoroiu.

 

            - Primăria Municipiului Brăila

 

            - Consiliul Judeţean Brăila

 

            - Instituţia Prefectului Judeţ Braila

 

            - Garnizoana Brăila (I.J.J, I.P.J, ISU, D.J.I, O.J.T.S, S.P.F )

 

Deschidere Târgul de Iarnă , Ora 10.00 – 20.00

Dechidere atelierelor “Români în anul Centenar”-Biblioteca Judeţeană

Ora 10.45 – Fasole cu cârnați – Primăria Municipiului oferă 3000 de porții de fasole cu cârnați

Ora 10.45 – Spectacol de muzică populară dedicat Zilei Naţionale a României

10.45 - Concert Maria Ciocan

11.00 - Concert GRIGORE LEȘE

11.45 - Ansamblul “Lozioara” din Străşeni, Republica Moldova

12.15 - Ansamblul “Dunărenii”, Chiscani

12.45 - Ansamblul   ”Izvoraşul ”  din Cahul, Republica Modova

 

Platoul Primăriei

Ora 17.00 – Aprinderea Iluminatului de sărbători în municipiul Brăila

17.00 - Ansamblul “Mușețeanca” și “Hora Măxinenilor”  Însurăței

17.45 - Ansamblul “Altona”- Cerna, Tulcea

18.15 - Ansamblul “Izvoraşul“ din Cahul, Republica Modova

18.40 - Ansamblul “Constantin Condruz”, Gemenele

19.10 - Ansamblul ”Kymata” al Uniunii Elene din România, Comunitatea Elenă Prahova

19.30 - Ansamblul “Lozioara” din  Străşeni, Republica Moldova

20.00 - Ansamblul ”Pandora” Brăila

20.30 – Recital Trupa ANTIC

 

Duminică, 2 Decembrie

Târgul de Iarnă - Ora 10.00 – 20.00

17.00 – Ansamblul ”Grâușorul Osmănean” Unirea, Ansamblul ”Neculai Bucioaga” Valea Câmepii

17.40 - Ansamblul “Românaşii “ Roşiori

18.10 – Concert susținut de Muzica Militară a Garnizoanei Brăila

18.40 - Ansamblul Comunității Rusilor Lipoveni Brăila

18.55 – Ansamblul “Pandelaşul”, Casa de Cultură a Municipiului Brăila

19.25 – Ansamblul  ”Pandora Junior”

19.40 - Ansamblul “Mugurii Tudorencelor”, Salcia Tudor

 

Luni, 3 Decembrie

17.00 - Ansamblul ”Spicul”- Siliștea

17.30 - Corul Armonia, Galbenu, Braila

17.50 – Taraful ”Șuțesti” un grup de copii de la Școala Gimnazială Șuțești

18.20 – Parohia ”Doicești”, Parohia ”Radu Vodă”, Bărăganu

18.50 – Spectacol susținut de elevii Școlii Populare de Arte ”Vespasian Lungu”

19.30 – Moment susținut de Asociația ”Ștefania Botez”, cu ocazia Zilei Internaționale a Persoanelor cu dizabilități

 

Marți, 4 Decembrie

17.00 - Ansamblul ”La lină fântână”, Ciocile

17.30 – Ansamblul ”Florile Racovitei”, Racovița

18.00 - Ansamblul ”Sălcioara”, Frecăței

18.30 – Spectacol susținut de elevii Palatului Copiilor Brăila

19.30 – Spectacol susținut de membrii Asociației ”Brăila” Siliștea

 

Miercuri, 5 Decembrie

17.00 - Ansamblul ”Sărățeanca”, Ianca

17.30 - Ansamblul ”Grădiștenii”, Grădiștea

18.00 - Ansamblul ”Romanița”, Romanu

18.30 - Grupul Vocal ”Nectar”, Viziru

19.00 - Ansamblul ”Floricica”, Gropeni

19.30 – Ansamblul ”Constantin Condruz” Gemenele

 

Joi, 6 decembrie

Ziua Patronului Spiritual al Municipiului Brăila “Sf. Ierarh Nicolae”

Ora 9.00 - Slujba Biserica “Sf. Nicolae”

Ora 9.30 - Vizită la căminul pentru persoane vârstnice ”Lacu Sărat”

Ora 10.00 - Vizită la căminul pentru persoane vârstnice ”Sf. Petru și Pavel”

Ora 10.00 - Teatrul de Păpuși, Spectacol de teatru pentru copii ”Scufița Roșie”

Ora 10.50 - Vizită la Creșele din municipiu

Ora 11.30 - Teatrul de Păpuși, Spectacol de teatru pentru copii ”Scufița Roșie”

Ora 13.00 - Biserica Sf. Nicolae - În căutarea celor triști și singuri (acțiune filantropică pentru persoanele aflate în dificultate)

Ora 13.20 - Primăria și Biserica oferă 2000 de porții de sarmale

 

Teatrul ”Maria Filotti”

Ora 16.00 - Festivitate de Premiere ”50 de ani de căsnicie”

Ora 17.00 - Premierea elevilor Olimpici(Spectacol susținut de Ansamblul ”Mugurelul Mărgineanca” – Dorohoi, Botoșani)

 

 

 

Piața Independenței

17.00 - Spectacol susținut de elevii Liceului de Arte ”H. Darclee”

17.40 - Spectacol susținut de elevii Școlii Populare de Arte ”Vespasian Lungu”

18.20 - Spectacol susținut de elevii Palatului Copiilor Brăila

19.20 - Spectacol susținut de Ansamblul ”Moineșteanca”, Bacău

 

Vineri, 7 decembrie

14.00 - Cununa Interculturalității- Festival Regional (Scoala I.L.Caragiale)

16.00 – Parada Portului Popular, pe traseul: SC Agricost SA Brăila (Radu Negru) – Calea Călărașilor – Bariera Călărașilor – Piața Independenței

17.00 – Desfășurare târg : Ansamblul ”Mugurelul Mărgineanca” – Dorohoi, Botoșani; Ansamblul ”Mugurelul” – Sighetu Marmației; Ansamblul ”Cibinul” – Sibiu; Ansamblul ”Brâulețul”- Pârșcoveni, Olt; Ansamblul ”Ciobănașul” – Rădăuți; Ansamblul ”Cununa Someșeană” – Sângiorzi Băi, Bistrița Năsăud; Ansamblul ”Hai la clacă-n Vânători” – Vânători, Neamț; Ansamblul ”Mureșul” – Ilia, Hunedoara; Spectacol ”Art Canto Morena” – Moreni, Dâmbovița; Ansamblul ”Moineșteanca” – Moinești, Bacău; Ansamblul ”Mureșul” – Ilia, Hunedoara;

 

Sâmbătă, 8 decembrie

16.00 – Parada Portului Popular, pe traseul: Piața Mare – B-dul Dorobanților – Bariera Călărașilor – calea Călărașilor – Piața Independenței

17.00 – Desfășurare târg : Ansamblul ”Mugurelul Mărgineanca” – Dorohoi, Botoșani; Ansamblul ”Cibinul” – Sibiu; Ansamblul ”Ciobănașul” – Rădăuți; Ansamblul ”Mugurelul” – Sighetu Marmației; Ansamblul ”Brâulețul”- Pârșcoveni, Olt; Ansamblul ”Hai la clacă-n Vânători” – Vânători, Neamț; Ansamblul ”Cununa Someșeană” – Sângiorzi Băi, Bistrița Năsăud; Ansamblul ”Moineșteanca” – Moinești, Bacău; Spectacol ”Art Canto Morena” – Moreni, Dâmbovița

 

Duminică, 9 decembrie

15.30-16.00 Corul Macabi

16.00 - Ansamblul ”Astras”, Constanța

16.30 - Ansamblul ”Ca pe baltă” Tufești

16.50 – Ansamblul ”Art Canto Morena” – Moreni, Dâmbovița

17.20 – Ansamblul ”Moineșteanca” - Moinești, Bacău

17.50 - Ansamblul “Garofiţa”, Lanurile

18.50 - Ansamblul ”Bordeiașul”, Bordei Verde

19.45 - Grupul ”Steluțe Dunărene”