
Consiliul Local Municipal (CLM) Brăila se va reuni în ședință săptămâna aceasta pentru a dezbate și vota un proiect de hotărâre care vine în sprijinul persoanelor cu dizabilități din municipiu. Pe ordinea de zi se află aprobarea decontării transportului cu metroul, efectuat în București, pentru anul 2026, destinat beneficiarilor Legii nr. 448/2006.
Cine sunt beneficiarii
Conform proiectului inițiat de Primarul Municipiului Brăila, facilitatea se adresează persoanelor cu domiciliul sau reședința în municipiul Brăila. Categoriile eligibile pentru gratuitate includ:
- Persoanele cu handicap grav și accentuat;
- Însoțitorii persoanelor cu handicap grav și ai copiilor cu handicap accentuat (în prezența acestora);
- Asistenții personali și asistenții personali profesioniști ai persoanelor cu handicap grav sau accentuat.
Valoarea decontării: 100 de lei lunar
Proiectul prevede decontarea în limita contravalorii unui abonament lunar cu număr nelimitat de călătorii. Pentru anul 2026, suma maximă decontată a fost stabilită la 100 de lei, echivalentul tarifului actual practicat de Metrorex S.A.. Autoritățile locale au estimat un număr maxim de 10 beneficiari lunar pentru această măsură.
Cum se vor obține banii
Procedura de decontare se va derula prin Direcția de Asistență Socială (DAS) Brăila. Beneficiarii vor trebui să depună lunar, în perioada 1 – 8 a lunii următoare efectuării călătoriei, o cerere însoțită de documente justificative, printre care:
- Copia actului de identitate și a certificatului de încadrare în grad de handicap;
- Cartelele de călătorie utilizate;
- Un extras de cont, dacă se optează pentru viramentul bancar.
Plata efectivă a sumelor se va realiza în ultima decadă a lunii în care s-a depus cererea.
Proiectul de hotărâre are la bază referatul de aprobare și raportul de specialitate întocmite în luna ianuarie 2026 și urmează să fie supus votului consilierilor locali în ședința ordinară din această săptămână.