Dunărea Brăila – Lokomotiva Zagreb, scor 34-26 | Victoria cu care alb-albastrele s-au apropiat de sferturile European League

Dunărea Brăila a învins duminică, pe teren propriu, formaţia Lokomotiva Zagreb, scor 34-26 (19-15), în etapa a IV-a din grupa B a EHF European League.

Pentru Brăila au marcat Kristina Liscevic 7 goluri, Liliana Da Silva Venancio 5, Jessica Quintino Ribeiro 5, Jelena Zivkovic 4, Larissa Fais Munhoz Araujo 4, Corina Elena Romina Lupei 2, Katarina Jezic 2, Francielle Gomes da Rocha 2, Andreea Cristina Popa 2, Aneta Udriştioiu 1.

Golurile formaţiei croate au fost înscrise de Kristina Dramac 8, Mela Mehmedovic 4, Lara Buric 4, Kristina Prkacin 3, Nikoleta Trunkova 2, Ana Malec 1, Terezija Curic 1, Tena Japundza 1, Lara Fures 1, Iva Zrilic 1.

În celălalt meci la grupei, Thuringer HC a învins-o pe Chambray Touraine Handball cu 29-22.

Thuringer HC ocupă primul loc în clasament, cu 8 puncte, urmată de Dunărea Brăila, 6 puncte, Chambray Touraine Handball, 2 puncte, Lokomotiva Zagreb, 0 puncte. Primele două clasate se califică în sferturile de finală.

În etapa următoare, Dunărea Brăila va juca tot pe teren propriu, cu liderul Thuringer, în 10 februarie.

Formaţia brăileană s-a calificat în grupe după ce a disputat două tururi preliminare, eliminând formaţiile Valur (30-29, 30-14) şi Borussia Dortmund (25-24, 27-22).