Victorie clară la Brăila pentru HC Dunărea! Băimărencele au părăsit Cupa României după ce au cedat cu scorul de 36-27

Sursa foto: Sportul Ilustrat
CS Minaur a părăsit Cupa României în optimile de finală, după ce miercuri seara, în Sala Polivalentă din Brăila, au cedat cu scorul de 36-27 (15-9).

Băimărencele au reușit să conducă doar în debutul partidei. În rest echipa brăileană a fost mai valoroasă și mai în formă. Dunărea Brăila s-a desprins și până la pauză avantajul s-a dublat (15-9).

În partea secundă, alb-albastrele au arătat și mai bine, oaspetele nu au mai putut ține ritmul, iar pe acest fond brăilencele au avut de îndeplinit o simplă formalitate. Astfel, echipa de pe locul 4 în Liga Florilor și participantă în EHF European League s-a calificat în sferturile Cupei României cu scorul de 36-27.

Pentru Dunărea Brăila au marcat: Jezic 8, Quintino 5, Popa 5, Gomes da Rocha 4, Zivkovic 3, Araujo 3, Kanaval 2, Liscevic 2, Udriștioiu 1, Schmelzer 1, Mohamed 1, Lupei 1, Severin, Gonzalez. Șerban a avut 9 intervenții și Teodorescu 2.

CS Minaur Baia Mare: Mihiș a avut 13 intervenții și Pandzic 4 intervenții. Au marcat: Borș 5, Spugnini Santome 5, Cazanga 4, Vukajlovic 3, Tănasie 3, L. Popescu 3, Ianăși 1, Gomes da Costa 1, Țîrle 1, Pavlovic 1, Kerekes, Vujovic, Brîndușa, Terciu.

Restul jocurilor din această fază se vor disputa în 14 și 17 februarie.