Victorie fără emoții pentru HC Dunărea Brăila în confruntarea cu Podravka Vegeta din EHF European League! Alb-albastrele la un pas de Final Four!

HC Dunărea Brăila a învins-o pe Podravka Vegeta cu scorul de 26-32 (13-21), sâmbătă, în prima etapa din sferturile de finală EHF European League.

Cu o victorie acasă echipa brăileană se califică în Final Four-ul EHF European League care este programat să se desfășoare la Graz, în Austria, pe 11 și 12 mai.

Jezic Katarina a fost cea mai bună marcatoare a echipei antrenate de Jan Leslie, cu 6 goluri, Liscevic 5, Quintino, Kanaval, Araujo, Schmelzer și Popa au marcat fiecare câte 3, Zivkovic și Gozales câte 2, Lupei 1.

Trusova a avut 10 intervenții reușite iar Șerban 3.

Meciul a fost arbitrat de macedonencele Ilieva Marija şi Karbeska Silvana, iar delegat EHF a fost Jovic Vladimir din Bosnia Herțegovina.

Tot în sferturile de finală, în deplasare, Gloria Bistrița va juca astăzi împotriva unguroaicelor de la Motherson Mosonmagyarovari KC începând cu ora 21:00.