
Iulian Chiriac, actualul președinte al Consiliului Județean Brăila, a pus capăt speculațiilor din rândul liberalilor, anunțându-și ferm intenția de a candida pentru un nou mandat la alegerile locale din 2028. De asemenea, el a confirmat că va rămâne și președintele PSD Brăila.
Declarația a fost făcută în cadrul unei ședințe ordinare, ca replică la criticile consilierului județean PNL Ovidiu Nechita privind proiectele de rectificare bugetară și realizările administrației PSD.
Răspuns tăios la adresa opoziției
Chiriac și-a apărat cu vehemență activitatea, subliniind că a rezolvat numeroase probleme, inclusiv unele lăsate în urmă de Nechita pe vremea când acesta era vicepreședinte și, pentru o scurtă perioadă, președinte interimar al CJ.
„Eu vă spun că, de când sunt președinte, am rezolvat foarte multe probleme, inclusiv probleme pe care le-ați lăsat dvs. în spate, când erați vicepreședinte și umil trecător președinte al Consiliului Județean. Nu am spus niciodată chestia asta, ci îmi fac treaba pentru cetățeni, pentru a pune lucrurile în ordine,” a declarat Chiriac.
Președintele CJ Brăila a menționat realizări importante, cum ar fi cadastrarea și intabularea tuturor proprietăților Consiliului Județean (fiind singurul CJ care a finalizat acest lucru), stadiul avansat al proiectelor de drumuri și dezvoltarea spitalului cu fonduri europene, o muncă pe care a descris-o ca fiind “grea” și care necesită “timp și răbdare.”
“Voi candida și mai departe!”
În finalul intervenției sale, Iulian Chiriac a transmis un mesaj clar și categoric opoziției:
„Acum, cetățenii m-au pus pe mine în fruntea acestui consiliu, sunt președintele Consiliului Județean până în 2028 și vă spun, ca să terminăm și cu această discuție: VOI CANDIDA ȘI MAI DEPARTE! NU MĂ SCHIMBĂ NIMENI DIN FUNCȚIE, NICI POLITICĂ NICI ADMINISTRATIVĂ! Lăsați lucrurile așa, că cine sapă groapa altuia pică tot el în ea!”, a conchis liderul CJ Brăila.