Foto si Video: HC Dunărea II vs. CSU Neptun Constanța 27 – 26

HC Dunărea II vs. CSU Neptun Constanța 27 – 26

Echipa antrenată de Cristian Cezar Preda și Eugen Jelesneac a întâlnit pe CSU Neptun Constanța, și a reușit să obțină o victorie cu scorul de 27-26 (15-14). Astfel, echipa secundă a HC Dunărea a reușit să spargă gheața în noul sezon al Diviziei A.

Dunărea Brăila II a condus încă din minutul 5 la trei goluri diferență, scor 4-1. Pe teren a intrat de câteva ori și căpitanul echipei HC Dunărea, Alina Vătu, care le-a mobilizat pe fete pentru obținerea scorului. Alina Vătu a marcat în ultimul minut de joc, aducând astfel  primele 3 puncte pentru HC Dunărea II Brăila în primul sezon din Divizia A la handbal feminin.

Pentru Dunărea II Brăila au marcat: Iasmina Ichim – 8 goluri, Alina Vătu – 6, Alexandra Oprea – 5, Alexandra Vrabie – 3, Nicoleta Popa – 2, Mirabela Coteț – 1, Iulia Sava – 1, Ștefania Epureanu – 1. Au mai jucat: Ana Maria Micu, Ana Caraman, Andreea Dinu, Diana Gașpar, Anna Stan, Natalia Teodor.

Pentru CSU Neptun Constanța au marcat: Ana Oprică – 9 goluri, Mihaela Rebeca – 6, Bianca Căldare – 4, Andreea Pintilie – 3, Andreea Ciucanu – 3, Diana Madă – 1.

Astăzi, de la ora 17.00, echipa de Liga Națională a HC Dunărea Brăila va juca primul meci pe teren propriu, cu CS Minaur Baia Mare.

Hai Dunărea! Hai Brăila! Succes fetelor!