![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/05/collage-10.png)
Începuturile aviaţiei militare la Ianca datează încă din timpul celui de-Al Doilea Război Mondial, mai exact din anul 1941. Aerodromul din Ianca, judeţul Brăila, a fost cândva un important punct strategic pe harta militară a României, datorită aeronavelor supersonice.
După mai bine de un deceniu în care fosta baza militară nu a avut o întrebuințare, Aeroclubul României a marcat renașterea acestui loc, în care s-a scris istoria aviației. Sâmbătă, 25 mai, oameni din tot județul Brăila au participat la primul spectacol aerian pe Aerodromul Ianca.
Aeroclubul României a fost prezent cu cele 3 formații reprezentative: Hawks of Romania și ale sale aeronave Extra 300 și Extra 330, The Pelicans cu cele 3 aeronave ultraușoare ICP Savannah S și nu în ultimul rând, formația de parașutiști Blue Wings, însoțiți de cea mai nouă aeronavă, Cessna C208 Caravan.
Publicul a participat și la expoziția statică atât pentru a primi răspuns la întrebările curioșilor, cât și pentru a admira aeronave precum Cessna182T sau Zlin 242L.
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/05/440948542_1621144815389744_1845354143770414496_n-1024x738.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/05/441487233_1621150862055806_9118472302228456560_n-1024x554.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/05/441530488_1621144808723078_2099925687111448831_n-1024x554.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/05/442441538_7282728931836982_9024364033986894318_n-1-1024x549.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/05/445026927_7282726978503844_7413402210817983150_n-1024x574.jpg)