![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2022/10/vadeni.jpg)
A fost petrecere mare la sfârșitul săptămânii trecute când Primăria și Consiliul Local al Comunei Vădeni au organizat, pentru prima dată, ”Ziua Comunei Vădeni”.
Petrecerea a început sâmbătă, 1 octombrie, de la orele prânzului, și s-a terminat la mijlocul nopții cu un spectaculos joc de artificii.
Cu această ocazie au fost premiați trei copii, vicecampioni naționali la karate, de către viceprimarul comunei Vădeni – Petrică Cenca, iar primarul comunei Vădeni, Coman Stanca a premiat cuplurile din comuna Vădeni care au împlinit 50 de ani de căsătorie.
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2022/10/1-1024x559.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2022/10/2-1024x559.jpg)
Pe scenă au urcat artiștii Nicu Paleru, Laura Olteanu, Diana Bișinicu, Liviu Puștiu, Gore Belanschi și Tincuța Ciocan. Spectacolul a fost prezentat de Mihaela Cristina Coman.
La festivitate au participat și Ansamblul de Dansuri Sirețeanca – Vădeni, Ansamblul grecesc Olympos și Clubul Bukodan Vădeni.
Alături de primarii din județul Brăila, au onorat cu prezența președintele PSD – Ion Rotaru, deputatul PSD – Nicu Niță, președintele Consiliului Județean – Iulian Chiriac, vicepreședintele CJ – Ionuț Dobre, viceprimarul Doinița Ciocan și subprefectul Loredana Badiu.