![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/12/stadion.png)
În anul 2019, s-a aprobat documentația tehnico-economică și Documentația de Avizare Lucrări Intervenții (DALI), precum și indicatorii tehnico-economici pentru acest obiectiv în valoare totală de 5.450.713,945 lei cu TVA, din care Construcție plus Montaj 4.630.600,566 lei cu TVA.
Un an mai târziu, în 2020, a fost aprobat un nou proiect privind trecerea din domeniul public în domeniul privat al Municipiului Brăila a construcțiilor C4 și C5 aparținând obiectivului, pentru a fi desființate.
Licitația a fost câștigată de SC “Repavil Cons” SRL și SC ”Proficons Project” SRL, iar lucrările au fost demarate în data de 7 iunie 2021.
”Urmează ca cei de la Direcția Tehnică să stabilească acest lucru, cred că lucrările sunt 99% finalizate, dacă nu 100%. Urmează ca Direcția Tehnică a Primăriei să stabilească când va face recepția”, a declarat Marian Dragomir.
Luna trecută, primarul a precizat în cadrul unei conferințe de presă faptul că i s-au aplicat penalități constructorului, ca urmare a faptului că nu au respectat termenele, conform procedurii legale.
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/12/Imagine-WhatsApp-2023-12-05-la-10.40.37_60906c47-1024x461.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/12/Imagine-WhatsApp-2023-12-05-la-10.40.37_c79c0ff8-1024x461.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/12/Imagine-WhatsApp-2023-12-05-la-10.40.38_2f7f1dc0-1024x461.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/12/Imagine-WhatsApp-2023-12-05-la-10.40.38_3b7299f3-1024x461.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/12/Imagine-WhatsApp-2023-12-05-la-10.40.38_79a75293-1024x461.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/12/Imagine-WhatsApp-2023-12-05-la-10.40.38_a0fad2c6-1024x461.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/12/Imagine-WhatsApp-2023-12-05-la-10.40.38_cd483742-1024x461.jpg)