VICTORIE! HC Dunărea Brăila a făcut spectacol în meciul cu CSU Cluj-Napoca! Scor final 30-24!

După victoria de astăzi, HC Dunărea Brăila ocupă locul 6, cu 18 puncte

HC Dunărea Brăila a întâlnit CSU Cluj-Napoca în etapa a XI-a din Liga Florilor. În etapa a XII-a, HC Dunărea va întâlni pe SCM Craiova.

Clujul a deschis scorul după un atac de un minut și jumătate, iar în minutul 10 HC Dunărea a trecut prima dată la conducere, scor 5-4. Brăila a condus ultima dată în prima repriză în minutul 14, după golul de 7-6 marcat de Kanaval. Clujencele au marcat apoi de 3 ori la rând și în minutul 21 conduceau pentru prima dată cu două golui, scor 7-9. Brăila a reușit să înscrie abia în minutul 22, prin Udriștioiu, dar în minutul 27 clujencele s-au distanțat la 4 goluri, scor 8-12. În minutul 28 CSU Cluj a condus pentru a doua, și ultima oară, cu 4 goluri, scor 9-13. În ultimele două minute ale primei reprize HC Dunărea a înscris prin Dmitrovic și Safta, care au stabilit scorul primei reprize, 11-13.

După pauză, primele au marcat fetele de la Brăila, prin căpitanul Udriștioiu. Brăila a egalat la 15 în minutul 25, pentru ca apoi echipa din Cluj să se afle pentru ultima dată la conducere pe tabela de marcaj, 15-16 în minutul 36. HC Dunărea a profitat de greșelile în atac ale clujencelor, iar în minutul 44 conduceau cu 19-16. Clujencele au marcat pentru 19-17 după 9 minute fără gol marcat, dar Brăila a reușit să se distanțeze la 6 goluri, în minutul 50, scor 24-18. Clujencele au redus handicapul la 4 goluri, scor 25-21 în minutul 53, dar în cele din urmă Brăila a refăcut diferența de 6 goluri, diferență care avea să se înregistreze și la final de meci.

Pentru HC Dunărea au marcat: Udriștioiu – 7 goluri, Kanaval – 7, Czeczi – 5, Dache – 3, Dmitrovic – 3, Tamires – 2, Safta – 1, Milic – 1, Zamfirescu – 1.