Mihai Tudose sparge gheața și nu exclude negocierile cu AUR după moțiunea de cenzură

În timp ce discursul oficial al Partidului Social Democrat (PSD) rămâne blocat în tiparul excluderii categorice a oricărei colaborări cu AUR, fostul premier Mihai Tudose aduce o nuanță puternică de pragmatism în interiorul partidului. Într-o dezbatere tensionată moderată de Victor Ciutacu la România TV, la care a participat și fostul premier Victor Ponta, Tudose a semnalat că „păstrarea punților deschise” este esențială pentru un partid care își dorește cu adevărat să guverneze.

Realizatorul TV a taxat dur poziția defensivă și rigidă a PSD-iștilor imediat după succesul moțiunii de cenzură. Ciutacu l-a vizat direct pe Sorin Grindeanu, acuzându-l că a comis o eroare tactică majoră prin excluderea din start a unui aliat matematic din Parlament:

„Sorin a început prin a declama: «Fără AUR». Băi, când el a tăiat, hai să spunem, principalul potențial sprijin politic din Parlament, din prima… De fiecare dată, orice PSD-ist vine aici, în esență, începe prin a spune că totul e OK, mai puțin o guvernare cu AUR.”

Intervenția lui Mihai Tudose în timpul emisiunii a marcat o fractură evidentă față de discursul de până acum al lui Grindeanu și al altor lideri social-democrați. Tudose a ales o abordare pragmatică a politicii, bazată pe aritmetică parlamentară, nu pe simpatii.

Întrebat dacă susține ideea de „fără AUR”, Tudose a replicat scurt: „Nu. Sunt de aceeași părere cu voi. Trebuie discutat. Nu închid toate punțile.” Fostul premier a reamintit că un partid de dimensiunea PSD nu își permite luxul de a refuza dialogul din motive personale sau ideologice.

„Menirea unui partid e să fie la guvernare. Nimeni nu-și face un partid să fie în opoziție. Își face să guverneze, să-și impună principiile. Nu fac partid acum cu cine îmi place, pe cine iubesc, dacă-mi place pantoful sau nu mai știu ce mai e.”

Cine ar putea primi mandatul de formare a Guvernului?

În viziunea lui Mihai Tudose, președintele României nu ar trebui să se implice în „crearea de majorități artificiale”, ci să respecte strict ponderea politică rezultată din forța partidelor. Tudose propune o ordine logică și europeană a mandatelor de negociere, menționându-l direct pe liderul AUR:

  • Primul mandat: PSD, ca principal partid al țării.
  • Al doilea mandat (dacă PSD eșuează): George Simion (AUR). „Al doilea este Simion. Ia, frate, și fă! Nu? E simplu.”
  • Al treilea mandat: PNL, în ordinea descrescătoare a forței politice.

Deși Sorin Grindeanu și nucleul dur de comunicare al PSD au respins public și repetat acest scenariu(de guvernare cu AUR), poziția exprimată de Mihai Tudose (și aprobată pe loc în platou de Victor Ponta prin replica „Exact”) arată că în spatele ușilor închise se instalează o altă logică. Dacă matematica voturilor o va cere pentru stabilitatea executivului, aripa pragmatică a PSD, reprezentată de Tudose, este pregătită să treacă peste orgolii și linii roșii pentru a securiza actul guvernării.

Express Your Reaction
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.