![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/04/collage-2.png)
- Vizita a început de joi, cu o deplasare pe șantierul Podului peste Dunăre
În după amiaza zilei de joi, 6 martie 2023, Alteța Sa Regală Principesa Sofia a vizitat Podul peste Dunăre de la Brăila, aflat încă în stadiu de construcție. Podul, care figurează ca tronson al drumului expres Buzău-Brăila-Tulcea-Constanța, este parte a efortului de a conecta nordul Munteniei și sudul Moldovei de nordul Dobrogei de Nord. Însumând aproximativ 2 km lungime și cuprinzând 4 benzi de circulație, podul reprezintă cel mai impresionant proiect de infrastructură rutieră, de după anii ’90.
Turul amplasamentului a început cu o vizită a unuia dintre turnurile podului, aflat la o înălțime de aproximativ 200 de metri, și a continuat cu vizitarea zonei carosabile, sub ghidajul șefului de șantier. Au participat domnul Viorel Marian Dragomir, primarul municipiului Brăila, împreună cu domnul Mugurel Mărgărit, directorul executiv al Fundației Regale Margareta a României.
Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei, însoțită de Alteța Sa Regală Principesa Sofia s-au aflat vineri într-o vizită la Brăila, în cadrul căreia au avut mai multe întâlniri, atât cu autoritățile cât și cu brăilenii.
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/04/WhatsApp-Image-2023-04-07-at-15.32.48-1024x682.jpeg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/04/WhatsApp-Image-2023-04-07-at-15.32.49-1-1024x768.jpeg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/04/WhatsApp-Image-2023-04-07-at-15.32.49-1024x682.jpeg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/04/WhatsApp-Image-2023-04-07-at-15.32.50-1-1024x768.jpeg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/04/WhatsApp-Image-2023-04-07-at-15.32.50-1024x768.jpeg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/04/WhatsApp-Image-2023-04-07-at-15.32.51-1-1024x768.jpeg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/04/WhatsApp-Image-2023-04-07-at-15.32.51-1024x768.jpeg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/04/WhatsApp-Image-2023-04-07-at-15.32.52-1024x768.jpeg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/04/WhatsApp-Image-2023-04-07-at-15.32.53-1-1024x768.jpeg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/04/WhatsApp-Image-2023-04-07-at-15.32.53-1024x768.jpeg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/04/WhatsApp-Image-2023-04-07-at-15.32.54-1024x456.jpeg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/04/WhatsApp-Image-2023-04-07-at-15.32.55-1024x768.jpeg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/04/WhatsApp-Image-2023-04-07-at-15.32.58-1024x768.jpeg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/04/WhatsApp-Image-2023-04-07-at-18.35.40-1-1024x768.jpeg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/04/WhatsApp-Image-2023-04-07-at-18.35.40-2-1024x768.jpeg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/04/WhatsApp-Image-2023-04-07-at-18.35.40-1024x768.jpeg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/04/WhatsApp-Image-2023-04-07-at-18.35.41-1-1024x768.jpeg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/04/WhatsApp-Image-2023-04-07-at-18.35.41-1024x768.jpeg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/04/WhatsApp-Image-2023-04-07-at-18.35.42-1-1024x768.jpeg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/04/WhatsApp-Image-2023-04-07-at-18.35.42-1024x768.jpeg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/04/WhatsApp-Image-2023-04-07-at-18.35.43-1024x768.jpeg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/04/WhatsApp-Image-2023-04-07-at-18.35.43-1-1024x768.jpeg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/04/WhatsApp-Image-2023-04-07-at-18.35.44-1024x768.jpeg)
Reprezentanții Casei Regale au sosit la sediul administrației locale la ora 11.00 unde au fost întâmpinați de Primarul Municipiului Brăila – Viorel Marian Dragomir, Președintele Consiliului Județean – Iulian Francisk Chiriac și subprefectul Loredana Badiu.
După această întâlnire, Majestatea Sa Custodele Coroanei – Principesa Margareta și Alteța Sa Regală Principesa Sofia au vizitat Centrul Multifuncțional din Lacu Dulce. Aici a avut loc o întâlnire cu copii rromi defavorizați și s-au purtat discuții despre proiecte de educație și reintegrare socială.
Apoi, Majestatea Sa Custodele Coroanei – Principesa Margareta și Alteța Sa Regală Principesa Sofia s-au întâlnit cu elevii olimpici la Colegiul Național „Gheorghe-Munteanu Murgoci”.
La ora 16.00, Majestatea Sa Custodele Coroanei – Principesa Margareta și Alteța Sa Regală Principesa Sofia s-au întâlnit cu reprezentanții minorităților din Brăila la Teatrul ”Maria Filotti”, unde a avut loc și o prezentare a atelierului de meșteșuguri din cadrul Centrului de Creație Brăila.