![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2022/08/Ovidiu-2013-1024x634.jpg)
S-a finalizat proiectul de reabilitare pe fonduri europene a Navei Ovidiu. Ambarcațiunea era din 2005 în administrarea Consiliului Județean și era folosită pentru plimbări pe Dunăre contra-cost.
Deoarece nu mai corespundea din punct de vedere tehnic, în urmă cu doi ani, s-a stabilit ca singura navă a Consiliului Județean Brăila să intre într-un amplu proces de restaurare cu fonduri europene, în valoare de 300.0000 de euro.
Ambarcațiunea a fost reabilitată în Șantierul Naval din Năvodari.
Nava Ovidiu are o capacitate de 50 de locuri, un salon care poate găzdui 60 de persoane, o zonă de promenadă de 50 de locuri, două băi moderne și o chicinetă.
La conferința de finalizare a proiectului au participat cei doi vicepreședinți ai Consiliului Județean Brăila: Ionel Epureanu și Ionuț Dobre.