![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/03/Helix.jpeg)
Helix, echipa Makerspaceului Bibliotecii Județene „Panait Istrati” din Brăila a participat, în perioada 3-5 martie, la etapa națională a concursului de robotică „FIRST TECH CHALLENGE ROMÂNIA” – ediția 2022-2023, de la București. Rezultatul: din nou Premiul I la categoria Inovație.
Din regulamentul concursului aflăm că „Innovate Award sărbătorește o echipă care gândește cu imaginație și care are ingeniozitatea, creativitatea și inventivitatea necesare pentru a face ca proiectul conceput să prindă viață. Acest premiu jurizat este acordat echipei care are cea mai inovatoare și creativă soluție de proiectare a robotului pentru orice componentă specifică din jocul FIRST Tech Challenge. Elementele acestui premiu includ designul elegant, robustețea și gândirea „out of the box” legată de design și competitivitatea ansamblului.”
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/03/4-1024x768.jpeg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/03/7-768x1024.jpg)
Premiul reprezintă încununarea unui sezon tratat cu inteligență, dăruire și seriozitate de către toți componenții echipei, mentorii lor și voluntarii care au reprezentat Brăila, din nou, cu fruntea sus: Octavian Silviu Gheorghe – mentor, Alin Roșioru – mentor, Cristian Ionuț Soiu – elev, Sebastian Gabriel Roșioru – elev, Ștefan Ghețu – elev, Alexandru Ștefan Petcu – elev, Alexia Andreea Ion – elev, Maria Elena Sipică – elev, Eva Mihaela Pacea – elev, Mihai Chirnovan – elev, Codruț Caramarin – elev, Mădălina Georgiana Ștefu – alumni, Denis Andrei Chiriac – alumni, Andrei Cătălin Popescu – alumni.