Zilele Comunei Măxineni! Petrecere și voie bună cu Balkanik Show și Regal Folcloric!

Primarul Ionuț Postolache, alături de Consiliul Local Măxineni, organizează în perioada 24-25 septembrie Zilele Comunei Măxineni, eveniment pus în scenă de Cristina Brumă și Senior Media.

Pe scenă vor concerta Aurel Moldoveanu, Emilia Dorobanțu, Angelica Flutur, Ionela Guzic, Loredana Brumă, Vasile Badiu, Valentin Florea, Lidia Ciurea, Ekos da Beat și Liliana Ghinea Olaru.

Tot în această perioadă va fi organizată și Cupa Măxineni 2022 la Minifotbal.

”În cadrul activităților organizate cu prilejul Zilelor Comunei (24-25 septembrie 2022) este planificată și o competiție sportivă – Cupa Măxineni 2022 la Minifotbal.

Invităm pasionații acestui sport, cu vârsta cuprinsa între 17-35 ani, să se înscrie. Fiecare echipa va fi  formată din maxim 8 jucători plus portar, inclusiv rezerve.

Durata unei partide este de 30 minute (15 min. repriza), cu 5 minute pauză. În cazul în care partida se termină la egalitate, se vor juca 5 minute suplimentare, iar dacă scorul va rămâne în continuare egal, se vor executa lovituri de departajare. Terenul unde se va desfășura competiția are gazon sintetic, de aceea jucătorii vor trebui să folosească încălțăminte adecvată (cu talpă normală, fără crampoane).

Mai multe detalii privind competiția vor fi furnizate de organizatori, după înscrierea echipelor, care vor trebui să delege un căpitan de echipă.

Echipa câștigătoare va fi premiată în cadru festiv, iar toți participanții vor primi tricouri. Competiția va începe sâmbătă la ora 15.00 și se va finaliza duminică, după jucarea finalei mici și a celei mari, când finaliștii vor primi premii surpriză.

Termenul limită de înscriere în competiției este vineri – 23 septembrie 2022, ora 12.00”, a transmis primarul comunei Măxineni, Ionuț Postolache.

Seara, pe scenă vor urca ansambluri de dansuri populare din județul Brăila, dar și din localitățile învecinate. La final, petrecerea se va încheia cu un spectaculos foc de artificii.