Cuza Sport a făcut instrucție, în primul meci din sezon, cu Universitatea Cluj

Cuza Sport Brăila a început noul sezon în forță și au câștigat categoric primul meci din Cupa României. Baschetbaliștii de la Brăila au luat o opțiune serioasă pentru calificarea în etapa a doua a competiției după victoria cu 85-52 (25-11, 21-14, 21-13, 18-14) primul meci cu Universitatea Cluj. Mâine, de la ora 15.00, se va juca meciul retur, tot în Sala Horia Demian din Cluj Napoca.

După pauza mare tot Cuza Sport a controlat jocul, chiar dacă au fost trimiși pe parchet și juniorii Căpităneanu și Urdă. Clujenii au reușit să reducă handicapul doar până la 20 de puncte, brăilenii menținând ritmul și în partea a doua a meciului. Pe finalul sfertului 3 diferența de scor s-a mărit la 32 de puncte, scor 67-35.

Cu aproape două minute înainte de finalul meciului diferența de scor s-a majorat la 39 de puncte, scor 85-46, dar până la final clujenii au mai marcat șase puncte, fără ca brăilenii să mai puncteze și scorul final a fost 85-52 pentru Cuza Sport Brăila.

Pentru Cuza Sport Brăila au marcat: Joshua Keyes – 18 puncte (un coș de 3 puncte), Florin Voiculeț -16, Andrei Damian -14 (2x3p), Adrian Movileanu -9 (1x3p), Șerban Bălan Halici -9 (1x3p), Vlad Chiriac -6 (1x3p), Ciprian Țelinoiu -6 (1x3p), Bogdan Căpităneanu -3, Eduard Urdă -2, Andrei Sava.