![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/03/Imagine-WhatsApp-2024-03-24-la-20.34.15_53b8b652-1024x461.jpg)
HC Dunărea Brăila a învins-o duminică pe Podravka Vegeta cu scorul de 26-25 (10-12) marcând cea mai mare performanță europeană în cei 27 de ani de la înființarea clubului.
Pentru Brăila au marcat: Jezic 8, Gomes da Rocha 5, Popa 3, Liscevic 3, Quintino Ribeiro 2, Gonzalez Alvarez 2, Zivkovic 1, Munhoz Araujo 1, Lupei 1.
Trusova a avut 7 intervenții reușite iar Șerban 5.
Partida a fost arbitrată de Emil Aghakishi și Ernest Aghakishi (Azerbaidjan), în timp ce delegat al federației europene a fost grecul Ioannis Meimaridis.
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/03/1-27-1024x461.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/03/2-5-1024x558.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/03/3-3-1024x461.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/03/4-3-1024x558.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/03/5-3-1024x461.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/03/6-3-1024x461.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/03/Imagine-WhatsApp-2024-03-24-la-18.31.36_670d24d8.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/03/Imagine-WhatsApp-2024-03-24-la-19.00.20_a668ff06-1024x567.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/03/Imagine-WhatsApp-2024-03-24-la-19.00.41_e4a04a93-1024x469.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/03/IMG-20240324-WA0036-1024x461.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/03/IMG-20240324-WA0038-1024x461.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/03/IMG-20240324-WA0040-1024x461.jpg)
Sâmbătă s-a calificat pentru turneul Final Four de la Graz (11-12 mai) și CS Gloria Bistrița împreună cu norvegiencele de la Storhamar Handball Elite.
În ultima apariție EHF European League – sezonul 2020-2021 – echipa brăileană s-a calificat în sferturile de finală de pe locul doi unde a pierdut cu scorul de 49-58 la general în fața băimărencelor de la Minaur.