Victorie pentru Dunărea Brăila în etapa a VI-a din Liga Florilor MOL

Miercuri, 04.10.2023, în Sala Sporturilor ”Lascăr Pană” din Baia Mare, a avut loc partida de handbal feminin dintre Minaur Baia Mare și Dunărea Brăila contând pentru etapa a VI-a din sezonul competițional 2023/2024 al Ligii Florilor MOL. Prima repriză s-a terminat în favoarea echipei brăilene, scor 11 – 15, iar partida s-a încheiat cu o victorie a echipei brăilene, scor final 21 – 30, câștigând astfel cele trei puncte ale partidei.

Au marcat pentru Brăila: Larissa Fais Munhoz Araujo (5), Meike Juliane Schmelzer (4), Maryia Kanaval (3), Jelena Zivkovic (3), Liliana Venancio (3), Mireya Gonzalez (3), Andreea Cristina Popa (2), Kristina Liscevic (2),  Alexandra-Ramona Severin (1), Aneta Udristioiu (1), Jessica Quintino (1), Mariam Mohamed (1), Corina Elena Romina Lupei (1). Portarul Elena Șerban a avut 9 intervenții salvatoare.

După această partidă, Dunărea Brăila ocupă locul 2 în clasamentul Ligii Florilor Mol cu 13 de puncte.

Am câștigat meciul, ne-am pregătit bine, am jucat rapid și am avut încredere în tactica noastră.  Știam că Baia Mare are o echipă bună și a jucat bine, are tot respectul din partea noastră. În ceea ce privește echipa mea, prima repriză nu a jucat-o așa cum mi-am dorit, a ratat 3-4 goluri și astfel am dat adversarului posibilitatea să înscrie. În a doua repriză lucrurile s-au îmbunătățit, am ales să schimb multe jucătoare și am reușit să rulez tot lotul. Jocul nostru se îmbunătățește de la partidă la partidă și sunt foarte fericit pentru asta

,a declarat Jan Leslie, antrenor principal ”Dunărea” Brăila.
Campionatele de handbal feminin se întrerup pentru acțiuni ale echipelor naționale

În perioada 9-15 octombrie, Baia Mare va găzdui o nouă campanie de pregătire centralizată a naționalei de tineret feminin, recent medaliată la W19 EHF Euro 2023. Pentru această acțiune, Brăila a primit convocare pentru Mariam Mohamed, Teodora Ababei, Beatrice Raicea și Ana Maria Cristea.

Și naționala feminină de senioare va disputa în octombrie primele două partide din preliminariile europenelor de anul viitor. România va juca pe 11 octombrie cu Bosnia-Herțegovina și pe 14 octombrie în deplasare cu Grecia la Kozani. Reunirea lotului este prevăzută pentru 7 octombrie, la Pitești. Selecționerul Florentin Pera a convocat pentru această „dublă” 3 jucătoare de la Brăila: Elena Șerban, Andreea Popa și Nicoleta Balog.

Totodată, Dunărea Brăila a primit convocări la echipele naționale și pentru Jessica Quintino (Brazilia), Meike Shmelzer (Germania), Liliana Venancio (Angola), Francielle Gomez da Rocha (Brazilia), Katarina Jezic (Croația), Mireya Gonzalez (Spania), Maryia Kanaval (Belaus), Larissa Araujo (Brazilia).

Următoarea partidă în Liga Florilor Mol este programată în data de 25 Octombrie 2023 împotriva echipei CSM București. Meciul se va juca în Sala Polivalentă din Brăila începând cu ora 17:30. Acesta poate fi urmărit live în direct pe postul de televiziune ProArena.