![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2022/11/elevi-de-nota-10-800x445-1.png)
- Consiliul Județean și Primăria municipiului Brăila vor împărți costurile cu premierea elevilor și profesorilor care au obținut rezultate deosebite în anul școlar 2021-2022
Consilierii au votat două proiecte luna aceasta prin care se acordă granturi de la bugetul local cu scopul premierii elevilor și profesorilor cu rezultate deosebite în anul 2021-2022.
Astfel, s-a aprobat sumele pentru acordarea de granturi unităților de învățământ preuniversitare de stat, din municipiul Brăila, pentru premierea elevilor și profesorilor cu rezultate deosebite – media 10 la examenul național de bacalaureat.
În această categorie, vor fi premiați elevii: Bădără P. Denisa și Gavriliu M.C. Ana-Ruxandra. Tot aici, vor primi recunoaștere profesorii: Bercariu Tatiana, Stănică Nicolae Cătălin, Moșescu Viorica, Kițu Daniel, Vlad Alina și Novac Simona.
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2022/11/bacalaureat.png)
Totodată vor fi premiați elevii și cadrele didactice care au obținut rezultate deosebite la olimpiadele școlare, competițiile și concursurile naționale și internaționale, în anul școlar 2021-2022.