FOTO | Dunărea Brăila – CS Minaur Baia Mare,, scor 40-29 | Beatrice Raicea: Nivelul la echipa de senioare este mult mai dificil, dar sunt sigură că pot să gestionez situația

Miercuri, 20.03.2024, Dunărea Brăila a jucat pe teren propriu cu CS Minaur Baia Mare contând pentru etapa a XIX-a din sezonul competițional 2023/2024 al Ligii Florilor MOL. Prima repriză s-a terminat în favoarea echipei brăilene scor 17 – 15, iar partida s-a încheiat cu o victorie a echipei Dunărea Brăila scor final 40 – 29, câștigând astfel cele trei puncte ale partidei.

Au marcat pentru Brăila: Gonzalez – 6 goluri, Jezic – 6, Quintino – 5, Liscevic – 5, Popa -5, Kanaval – 3, Zivkovic – 3, Venancio – 3, Lupei – 2, Raicea – 2.

Elena Șerban a avut 8 intervenții/29 iar Paula Teodorescu 7 intervenții/15.

După această partidă, Dunărea Brăila ocupă locul 4 în clasamentul Ligii Florilor Mol cu 43 de puncte, la 2 puncte distanță de locul 3.

A fost un meci greu, cred că ne-am chinuit în mai multe faze, dar în final am gestionat bine mentalitatea şi starea și de aceea am câștigat. Au fost momente bune, în prima repriză Baia Mare a avut multă putere, dar în a doua am avut noi mai multă putere decât echipa adversă, așa că a doua repriză mi s-a părut mai bună

Jan Leslie – Dunărea Brăila.

Sunt foarte bucuroasă că am avut un debut foarte bun și am putut să-mi ajut echipa. Am avut emoții în primă fază, dar pe parcurs, fetele m-au încurajat și mi-au dat energia de care am avut nevoie. Consider că a fost un meci destul de greu, pe final ne-am îndepărtat și am putut să facem un spectacol foarte frumos. Nivelul la echipa de senioare este mult mai dificil, dar sunt sigură că pot să gestionez situația și că pot să mă acomodez în funcție de fiecare echipă și meci

Beatrice Raicea – Dunărea Brăila.

Următorul meci pentru Dunărea se va disputa la Buzău în data de 24 Martie 2024, ora 19:00, contând pentru manşa secundă a sferturilor de finală EHF European League.

Sursa foto: Sportul Ilustrat