![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/04/collage-5.png)
Ca urmare a unei reclamații, Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor (CJPC) Brăila a desfăşurat o acțiune operativă de control, finalizată la data 16.04.2024, la SC Profi Rom Food SRL Timișoara, magazinul din Calea Călărașilor, nr.58A Brăila (Concordia).
În urma verificărilor, reclamația s-a dovedit a fi întemeiată și, pentru neregulile constatate, comisarii CJPC Brăila au aplicat următoarele sancțiuni şi măsuri complementare:
- 3 amenzi contravenționale în valoare de 13.000 lei;
- oprirea definitivă de la comercializare a produselor neconforme și distrugerea acestora cu o firmă autorizată.
Principalele abateri constatate au fost :
- în ceea ce privește comercializarea produsului ”ouă preambalate la caserolă 10 bucăți”, depreciate calitativ – obiectul sesizării, operatorul economic nu s-a asigurat că produsele puse pe piață sunt sigure și respectă condițiile prescrise sau declarate astfel nu s-a comportat în mod corect în relațiile cu consumatorii
- existența la comercializare a diferitelor categorii de produse alimentare cu modificări organoleptice de aspect, consistență, culoare
- comercializarea unor produse fără informații privind data deschiderii ambalajului colectiv, din care să rezulte valabilitatea produsului
- nerespectarea regimului de temperatură specificată de către producător pentru depozitarea produselor
- modificarea, de către operatorul economic, a datei limită de consum respectiv datei durabilității minimale a produselor comercializate în vrac în scopul prelungirii acestora.
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/04/IMG-20240418-WA0041-768x1024.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/04/IMG-20240418-WA0042-768x1024.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/04/IMG-20240418-WA0043-768x1024.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/04/IMG-20240418-WA0044-768x1024.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/04/IMG-20240418-WA0045-1024x768.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/04/IMG-20240418-WA0046-768x1024.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/04/IMG-20240418-WA0047-768x1024.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/04/IMG-20240418-WA0048-768x1024.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/04/IMG-20240418-WA0049-768x1024.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/04/IMG-20240418-WA0050-768x1024.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/04/IMG-20240418-WA0051-768x1024.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/04/IMG-20240418-WA0052-768x1024.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/04/IMG-20240418-WA0053-768x1024.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/04/IMG-20240418-WA0054-768x1024.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/04/IMG-20240418-WA0055-768x1024.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2024/04/IMG-20240418-WA0056-768x1024.jpg)