Alb-albastrele s-au clasat pe locul 2 în Cupa României la handbal feminin! HC Dunărea – CSM București, scor final 27-32!

CSM București, deţinătoarea trofeului, a trecut duminică de HC Dunărea Brăila cu scorul de 32-27 (17-13).

Un sezon formidabil pentru HC Dunărea Brăila, care s-a clasat pe locul doi, urcând pe podium alături de cele mai bune echipe din România.

Pentru Brăila au marcat Jelena Zivkovic (1), Jessica Quintino (6), Katarina Jezic (2), Maryia Kanaval (4), Larissa Araujo (1), Beatrice Raicea (2), Gomes da Rocha (1), Kristina Liscevic (2), Mariam Mohamed (2) și Gonzalez Alvarez (6).

Trusova a avut 4 intervenții reușite iar Șerban 6.

În ultimile cinci meciuri directe dintre cele două echipe au fost patru victorii pentru bucureștence și un egal.

Dunărea Brăila s-a calificat în finala Cupei României, după un meci de senzație cu Gloria Bistrița (36-35), în urma a două reprize de prelungiri. CSM București s-a calificat cu scorul de 27-23 (16-10), după ce a dominat-o autoritar pe Rapid.

În finala mică, Gloria Bistrița s-a impus în fața celor de la Rapid cu 39-36, reușind astfel să urce pe podium.