![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/11/400744057_818779220253460_6899846483645497488_n.jpg)
Dunărea a câştigat dramatic, printr-un gol marcat de Mireya Gonzalez, în penultima secundă de joc
Dunărea Brăila a învins-o în deplasare pe Borussia Dortmund, cu scorul de 25-24 (14-15), duminică, în prima manşă din turul al treilea preliminar al competiţiei feminine de handbal EHF European League.
Echipa brăileană a condus în prima parte chiar şi la trei goluri (12-9), însă la pauză Borussia a intrat cu un gol avans pe tabelă, 15-14.
Pentru Brăila au marcat Mireya Gonzalez Alvarez și Mariam Nadia Mohamed cu câte 5 reușite. Lista continuă cu Kristina Liscevic (4), Meike Schmelzer (4), Jelena Zivkovic (2), Maria Kanaval (2), Aneta Udriştioiu (1), Jessica Quintino Ribeiro (1), Liliana Da Silva Venancio (1). Portarul Elena Şerban a avut 15 intervenţii.
Meciul a fost arbitrat de francezii Titouan Picard şi Pierre Vauchez. Returul va avea loc pe 19 noiembrie, la Brăila. Câştigătoarea dublei manșe va obține calificarea în grupele competiţiei.
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/11/1-7-1024x683.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/11/2-6-1024x683.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/11/3-3-1024x683.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/11/4-3-1024x683.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/11/5-2-1024x683.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/11/6-2-1024x683.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/11/7-2-1024x683.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/11/8-1-1024x683.jpg)
![](https://jurnalbr.ro/wp-content/uploads/2023/11/9-1024x683.jpg)